Linux’u Windows’tan farklı kılan nedir?

18 02 2007


Son zamanlarda gittikçe popülerleşen, yazılımcılar tarafından da desteklenen Linux’ un Windows’ dan farkı kılan bu kadar kullanıcıya sahip olmasına sebep olan şey nedir?

Sizler için bunları kısa başlıklar halinde açıklamaya çalıştım.

Çekirdek yapısı ve Güvenlik

Yapı itibariyle daha katı kurallar koyan Windows Kernel çekirdeği, dışarıdan kullanıcı müdahalesine izin vermezken, Linux Kernel dışarından kullanıcı müdahalesine izin vermektedir. Örneğin; Windows’ta oluşan bir açığın yamanması için Microsoft ekibinin yama üzerinde çalışması ve yayınlaması gerekmektedir bu yamanma süreci 1-2 gün olabildiği gibi 1-2 ayıda bulabiliyor, Linux’ de ise durum tamamen farklı açığın tespitinden sonra konsoldan verilen birkaç komut ile açık dakikalar en fazla saatler sonra kullanıcı tarafından kapatılıyor.

Performans Farkı

Kimimiz makinelerimize Linux kurduk kimimiz ise Linux’ ün varlığından bile haberdar değiliz. Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum Linux üzerinde çalışan sistemler Windows’ a nazaran %10 – %15 daha hızlı çalışıyor. Nedenlerini ise aşağıda açıkladım.

· Esnek dosya yapısı nedeniyle kullanım sırasında çalışan uygulamaların Ram tüketimlerinin Windows’a göre daha düşük olması. Örneğin Windows üzerinde çalışan Google Earth’ ün 15 – 22 Megabayt arası Ram tüketimi varken bu işlem Linux üzerinde 7- 13 Megabayt arasında değişiklik göstermektedir.
· Windows üzerinde dağılan dosyaların Windows’ a verdiği yavaşlığı hepimiz biliyoruz bunun için saatlerimizi harcadığımız Defrag işlemleri hepimizin canını sıkmıştır. Ancak Linux sistemlerin Defrag yapılmasına ihtiyacı yok. Çünkü Windows’ tan çok daha gelişmiş bir dosyala sistemi kullanılıyor.

Kullanım Kolaylığı

Evet yanlış okumadınız Linux kullanmak Windows’u kullanmaktan daha kolay bunun için TanSu abinin hazırladığı ’’ Linux ve Windows üzerine program kurulumu’’ adlı yazıyı okuyabilirsiniz. Windows’ da bir programı kurmak için ne yaparız Next seçeneğine basarak programı kurulumu gerçekleşir. Ancak Linux sürümlerinde paketlenmiş yazılımları kurmak için sadece üzerine çift tıklamamız yeterlidir diğer bütün ayarları Linux kendisi yapar.

Ben Linux kullanıyorum ama kullanmak istediğim yazılımın kullandığım Linux için paketi yok ne yapmalıyım?

Bilmem hatırlar mısınız Adobe’ nin Mac’ den Windows geçmesi yıllar sürmüştü. İnternette mutlaka indirmek istediğiniz dosyanın tar.gz paketi vardır. Bu paketleri kendiniz derleyip kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Zor mu geldi ben bunlarla zaman kaybedemem tıkladım mı açılsın mı diyorsunuz? Tamam buna da çözüm var .exe uzantılı uygulamaları yüklemek ve çalıştırmak için Wine adlı programı kullanabilirsiniz.


Tuna

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

6 responses

18 02 2007
GORGO

linux tabi ki windows’a bin basar ama coğu kişinin haberin yok linux’tan o yüzden de tercih edilmiyor..

yazı için teşekkürler..

26 02 2007
levent

Bilgisayar konusunda amatör sayılırım ama windows’tan pardus’a geçmek niyetindeyim. Geçiş esnasında windows’un dosyalama sistemindeki eski bilgilerimin hasar görüp görmeyeceğini merak ediyorum.
Bilgiler için teşekkürler.

27 02 2007
Drazy

Kurulumu bu şekilde yaparsanız sorun olmıycaktır.

http://doctus.net/showthread.php?t=13205

3 03 2007
Can

evet linux windows’u aratmayacak kadar hatta fazlası ile güvenilir ama windows’a yapılan reklam ile linux için yapılan reklamlar kıyaslanamaz bile ve yeni yeni bilgisayar kullanmaya başlayan herkez windows kullanarak başlar ha ilerde artık bunun yeterli olmadığının aslında özgür olmak istediğinin farkına varır ve linux kullanmaya başlar o ayrı.

13 03 2007
Murat

Yukarıdaki yorumların her birine katılmamak mümkün değil ama Linux kullananlar en azından bilgisayara yeni başlayanlara Linux’la başlatabilirlerse değişim başlayacak. Kendi şahsıma ben böyle yapmaya başladım. Pardus kullanıyorum ve Pardus kuruyorum. 20 yılı aşkın bir zaman arada bir linux diyen birileri çıktı. 6-7 yıl önce Win içinde Linux u çalıştırdığımı hatırlıyorum yanılmıyorsam ismi WinLinux tu Bana linux u sevdiren o olmuştu. Zira 98 içinde çalışırken bile KARARLI çalışıyordu.

2 06 2007
Fuat

İsmail Yk’da linux kullanıyormuş…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: